понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Интер ја освои Фиренца, Јуве е преголем залак за Киево

inter osvoi firenca

Поврзани вести

Единствениот саботен натпревар од 24. коло во италијанската Серија А, дерби пресметката на „Артемио Франки” помеѓу екипите на Фиорентина и Интер заврши со минимален триумф на „нероазурите” од 2:1.

Актуелниот лидер на табелата, тимот на Јувентус, денеска важи за апсолутен фаворит во првенствената пресметка против гостинскиот тим на Киево, а обврска да биде искористена предноста на домашниот терен, но во дуелот протв секогаш незгодниот тим на Сампдорија, имаат фудбалерите на Рома.

Моментално третопласираниот тим на табелата, Наполи, важи за благ фаворит пред стартот на првенствениот дуел против новајлијата во елитното друштво, екипата на Сасуоли, а шанса да настапи во вторите 45 минути најверојатно ќе добие и поранешниот репрезентативец на Македонија, Горан Пандев кој се почесто ја грее клупата за резервни фудбалери.

Денеска на програмата: Аталанта – Парма, Сасуоло – Наполи, Јувентус – Киево, Рома – Сампдорија, Катанија – Лацио, Калјари – Ливорно, Џенова – Удинезе.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести