четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Интересни факти кои веројатно не сте ги знаеле

Eternal_clock

Поврзани вести

Човекот годишно вдишува и издишува по 50 милиони пати.

Во месеците кои почнуваат со недела, секогаш има Петок 13.

Човекот се раѓа со 300 коски, умира со 206.

Со просечно пенкало  можете на нацртате линија долга 45 километри или да напишете 50.000 зборови.

Една четвртина од коските се во стапалата.

Просечна личност троши две недели од својот живот чекајќи на семафор.

Потребни се повеќе калории да се изеде целер, отколку калории што содржи целерот.

Се проценува дека до 2080 година бројот на луѓето на Земјата ќе порасне на 14 милијарди.

Најголемата снегулка во светот била широка околу 38 сентиметри.

Индијанците имињата на децата ги давале според првото нешто ќе го видат надвор, па така има имало имиња како „Бик кој седи“, „Вода што тече“ или „Големо дрво“.

Племето Митами во Запада Африка имаат своја верзија на фудбал, но со мозок од човек.

Кока-колата би била зелена ако не се додаваат бои.

Во 17 век, еден турски султан наредил да сите негови жени да се удават и да се заменат со нови.

Човечката бутна коска е појака и од бетон.

Не е возможно да се кивне со отворени очи.

Во Небраска незаконски е да се подригне  во црква.

Во 1386 година во Француска прасе е обесено поради убиство на дете.

Земјата е единствената планета која не добила име според некој Бог.

Најстарата гума за џвакање е постара од 9.000 години.

За да се произведе еден килограм мед, пчелата мора да помине два милиона цветови.

Еден од петорица возрасни веруваат дека меѓу луѓето има вонземјани во човечки облик.

Слонот е единствениот цицач кој не може да скока.

Како и отисокот од прсти, и јазикот е уникатен.

111,111,111 * 111,111,111 = 12,345,678,987,654,321

11 отсто од светската популација пишува со лева рака.

Расипан часовник покажува точно време два пати дневно.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести