Свет

Интерпол: Запленети 460 милиони долари во глобална операција

Интерпол: Запленети 460 милиони долари во глобална операција
Повеќе од 460 милиони долари и 300 парчиња оружје се запленети во глобална операција против шверцери, од кои најголемиот дел во Мексико, соопшти денеска Интерпол.

-Со оваа операција се одземени милиони долари и стотици парчиња оружје од рацете на организираниот криминал, како и од потенцијални терористички групи, наведе во соопштение генералниот секретар на Интерпол, Јирген Шток.

Во операцијата „Химер“, која траеше четири недели, учествувале 70 земји.

Шток наведе дека тоа јасно покажува што може да се постигне со помош на блиска соработка.

Цел на операцијата била илегална трговија со оружје со мал калибар, чекови, готовина и обврзници.