четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Инугурација на новиот претседател на Турција

На функцијата премиер ќе ги замени новиот лидер на владејачката Партија на правдата и развојот, Ахмет Давутоглу.

eeerdogann

Последни вести

Новоизбраниот претседател на Турција, досегашниот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска официјално ќе биде инаугуиран за шеф на државата.

На функцијата премиер ќе ги замени новиот лидер на владејачката Партија на правдата и развојот, Ахмет Давутоглу.

Ердоган на 10 август победи на првите директни избори за претседател на Турција, по што мораше да поднесе остака од премиерската функција и од лидерската позиција на партијата.

Функцијата претседател во Турција е повеќе церемонијална, но Ердоган претходно најави дека ќе користи и овластувања што претседателите претходно не ги користеле.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести