недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„Инвазијата на Русија во Крим е окупација“

krim aerodrom

Поврзани вести

По вонредната седница на Советот за одбрана и претседателот на Естонија, Томас Илвес изјавил дека инвазијата на Русија на кримската полуостров претставува окупација.

Тој посочил дека воените дејствија на Русија во Украина ја загрозуваат безбедноста на цела Европа. Според него, кризата ќе влијае на односот на Европа и најголемите држави во светот кон Русија.

„Со своите активности Русија ја урива својата сигурност на меѓународната сцена“, изјавил Илвес, пренесува весникот „Делфи“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести