четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Инвентивноста на Лондон против Бугарите и Романците нема крај

Велика Британија размислува за воведување на нови мерки и ограничувања за евентуалниот прилив на имигранти

uk-romanija-bugarija

Поврзани вести

Според една од мерките невработените имигранти од други земји-членки на ЕУ , кои веќе се на британска територија, нема да добиваат станбена помош до април оваа година.

Министерот за внатрешни работи Тереза Меј и министерот за пензиското осигурување Иан Данкан Смит, изјавиле за британскиот весник „Дејли Меил“, дека ќе се обидат да ја спречат експлоатацијата на британскиот систем за социјална помош. Невработените имигранти ќе имаат пристап само до помош за барање работа во период од шест месеци. Тримесечната забрана за помош за невработени веќе е стапена во сила.

Забраната доаѓа по намалувањето на ограничувањата за работа на Бугари и Романци во Велика Британија од почетокот на оваа година.

„Луѓето од странство веќе не може да се надеваат дека ќе дојдат тука и ќе добјат нешто во замена за ништо“, истакнале британските министри пред „Дејли мејл“, додавајќи дека имиграцијата исклучително многу придонела за Велика Британија, но треба да биде контролирана.

Сеочекува тримесечната забрана за помош на невработените имигранти да биде продолжена.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести