понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Ирачката армија го зазеде центарот на Баиџи

bai

Последни вести

Ирачката армија вчера стигна до центарот на северниот град Баиџи во обид да ја прекине опсадата на Исламска држава на најголемата ирачка нафтена рафинерија.

Полковник од ирачката армија соопшти дека по тешките борби заземен е квартот Ал Тамим и центарот на градот. Во судирите загинале 12 екстремисти.

Припадниците на ИД поставиле бомби на улиците на Баиџи и поставиле снајперисти со цел да го спречат напредувањето на ирачката армија, тактика применета и во другите градови.

Заземените региони се на шест километри од рафинеријата во Баиџи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести