четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ирачки Курди во помош на Кобане пристигнаа на границата со Турција

Група од 150 ирачки Курди пристигнаа на аеродромот Санлиурфа на југ во Турција, наведоа локални власти и додадоа дека и вториот контигент пристигнал по копнен пат.

kurdi

Последни вести

Првото засилување за ирачките Курди за помош на Курдите во сирискиот град Кобане, кои се борат против џихадистите, стигна во текот на ноќта во Турција, соопштија локалните власти во Турција, обајви МИА.

Група од 150 ирачки Курди пристигнаа на аеродромот Санлиурфа на југ во Турција, наведоа локални власти и додадоа дека и вториот контигент пристигнал по копнен пат.

Во тој контигент биле 40-на возила со тешко вооружување, јавија западни медиуми.

Ирачките Курди би требало во следните денови да стигнат во Кобане, курдски град на север во Сирија на границата со Турција каде во тек се борби против екстремистите од Исламска држава.

Турските власти минатата недела под притисок на САД, дозволија ирачки Курди да минат низ нејзина територија до Кобане иако претходно наведоа дека нема да дозволат испраќање каквибило копнени единици во тој сириски град.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести