среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Ирачкиот парламент го одложи воведувањето на вонредна состојба

Ирачкиот парламент го одложи воведувањето на вонредна состојба бидејќи немало доволно кворум. За носење на оваа одлука е потребно двотретинско мнозинство. Воведувањето на вонредна состојба се разгледува бидејќи изминатите неколку дена радикалните исламисти зазедоа неколку клучни градови и се приближија до Багдад.

24noshow.600

Поврзани вести

Ирачкиот парламент го одложи воведувањето на вонредна состојба бидејќи немало доволно кворум. За носење на оваа одлука е потребно двотретинско мнозинство. Воведувањето на вонредна состојба се разгледува бидејќи изминатите неколку дена радикалните исламисти зазедоа неколку клучни градови и се приближија до Багдад.

Екстремистите синоќа го зазедоа и градот Тикрит, родното место на покојниот претседател Садам Хусеин. Тоа е втор голем град кој падна во рацете на екстремистите, по Мосул, кој е втор најголем град по големина во Ирак.

Исламската држава Ирак и Левант е една од најсилните бунтовнички групи во Ирак, а делува и во Либан и Сирија. Оваа сунитска група е поврзана со Ал Каеда и има повеќе од 10 илјади борци. Настанала во 2003 година по американската инвазија.

Таа сака да створи исламска држава во Ирак и во Левант, што и е заеднички назив за земјите кои лежат на брегот на Медитеранот- Турција, Сирија, Либан, Израел, Јордан и Египет.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести