петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 63

Ирачкиот премиер со воздушна поддршка за Курдите

nuri-el-maliki

Поврзани вести

Ирачкиот премиер Нури Малики му нареди на воздухопловството да им даде поддршка на курдските Пешмерг сили во борбата против сунитските милитанти на северот на земјата.

Наредбата следела по преземањето на градот Зумар од страна на ИСИЛ и две нафтени полиња во овој регион.

Курдските медиуми јавуваат дека Пешмерг силите минатиот понеделник го освоиле Зумар, но тој во саботата бил освоен од ИСИЛ.

Исто така, ИСИЛ го зазела и градот Синјар во близина на сириската граница.

Од јуни досега, милитантите освоија големи делови од северниот дел на Ирак.

Курдите засега немаат одговорено на понудата на Малики. Претходно тие најавија дека планираат контраофанзива потови ИСИЛ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести