петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 9

Ирачките сили се подготвуваат на напад на Фалуџа

irak napad

Поврзани вести

Ирачкиот премиер Нури ал Малики денеска го повикал населението на Фалуџа да ги протераат „терориститите“ кои го држат градот под заседа и да го поштедат од уништување за да изведат евентуален упад на војската.

Малики го повикал „народот на Фалуџа“ и нивните племиња да ги протераат терористите од нивните населби да не бидат изложени на опасности од оружен судир.

Неименуван висок ирачки претставник потврдил дека „ирачките сили се подготвуваат за голем напад на Фалуџа“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести