среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Ирак: 52 лица загинаа во бомбашки напади

sirijabomba

Поврзани вести

Најмалку 52 лица загинаа во серија бомбашки напади во Ирак, јави Гласот на Америка.

Најкрвавиот напад беше извршен од терорист-самоубиец во Бухриз, на околу 60 километри северно од Багдад, при што загинаа најмалку 18 лица и уште 16 беа повредени. Бомбата избувна за време на погребот на починатиот сунитски член на провладините милиции.

Во главниот град Багдад експлодираа најмалку шест автомобили – бомби првенствени во шиитските области на градот, при што загинаа 34 лица и уште 71 се повредени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести