недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Ирак го собори 20 години стариот рекорд во извоз на нафта

Ирачки претставници се надеваат дека до 2017 година земјата ќе произведува девет милиони барели нафта дневно.

nafta-race

Поврзани вести

Извозот на ирачка нафта во февруари достигна рекордни нивоа, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на ирачкиот заменик премиер Хусеин аш Шахристани.

Во февруари производството на нафта во Ирак достигна 3,5 милиони барели на ден, а извозот скокнал до 2,8 милиони барели дневно.

Ирачки претставници се надеваат дека до 2017 година земјата ќе произведува девет милиони барели нафта дневно.

Последен пат ова ниво било достигнато од ирачка страна пред точно 20 години, откако Садам Хусеин го окупира Кувајт во 1990 година. Оваа инвазија предизвика ембарго и меѓународни санкции.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести