четврток, 24 август 2017  |  Вести денес: 9

Ирак го зазеде древниот град Нимруд

Силите на ирачката Влада го зазедоа Нимруд, древен асирски град што Исламска држава (ИД) го освои пред две години, денеска соопшти ирачката војска.

нимруд

Поврзани вести

Градот се наоѓана околу 30 километри од Мосул, град што ирачките сили, исто така, се обидуваат да го ослободат од радикалните џихадисти, пренесе Хина.

Припадниците на ИД тешко го оштетиле археолошкото наоѓалиште во Нимруд, основано во 13. век

Најчитани вести