понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Ирак: Најмалку 16 жртви во бомбашки напади

Во неколку бомбашки напади во Багдад и околината загинаа најмалку 16, а се ранети околу 39 лица, соопшти тамошната полиција.

irak napad

Поврзани вести

Една бомба експлодирала на пазар полн со луѓе во шиитскиот дел на ирачката престолнина Амил.

Друга бомба била активирана на место каде што имало повеќе продавници во југозападното предградие на Багдад, Радвани.

Еден воен офицер, кој не бил на должност, загинал кога експлодирала бомба поставена на неговиот автомобил во местото Мадаин, јужно од багдад.

Од почетокот на овој месец, во Ирак загинале најмалку 98 лица.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести