понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ирак не дозволува странска војска во борбата против џихадистите

irak

Последни вести

Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади денеска одново изрази противење на испраќањето странска копнена војска во земјата за борба против џихадистите од „Исламска држава“ (ИД), објави МИА.

На средба со австралискиот министер за одбрана Дејвид Џонстон во Багдад, Абади потврди дека „отфрла каква било странска копнена интервенција во Ирак“, се вели во изјава на неговиот кабинет.

САД и Франција нанесуваат воздушни напади врз позиции на ИД во Ирак, а можно е Американците да ја префрлат таа кампања и во соседна Сирија, каде радикалната група исто така презела некои реони.

Белата куќа повеќепати уверуваше дека нема да испраќа копнени сили за борба против ИД во Ирак, од каде ја повлече војската на крајот на 2011 година, по осум години присуство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести