понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 27

Ирак не сака странски војници во борбата против џихадистите

Владата во Багдад тврди дека единствено таа има право да ги произведува и продава ирачките природни ресурси.

irak

Последни вести

Ирак не сака на негова територија да бидат распоредени странски војници во борбата против џихадистичката групација Исламска држава, но е подготвен да прифати странски инструктори за обука на неговите вооружени сили, изјави ирачкиот министер за надворешни работи Ибрахим ал Џафари, по средбата во Анкара со шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу, објави МИА.

Турскиот министер, пак, истакна дека Турција е подготвена да ги обучува и опреми ирачката армија и полиција.

Односите меѓу Турција и Ирак се затегнаа изминатите месеци, откако курдскиот полуавтономен регион во Ирак почна да и продава нафта на Турција без дозвола на централните власти.

Владата во Багдад тврди дека единствено таа има право да ги произведува и продава ирачките природни ресурси.

Турција пред неколку дена им овозможи на околу 150 курдски борци од Ирак да прeминат преку нејзина територија во Сирија, каде се вклучија во одбрана на курдскиот град Кобане, кој е под опсада од борците на ИД.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести