петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Ирак побарал помош од други држави за борба со џихадистите

irakkk

Поврзани вести

Ирак веќе побарал воена помош за борбата против џихадистичките бунтовници од други држави неможејќи повеќе да ја чека дополнителната помош од САД, соопштил амбасадорот на оваа земја во САД, Лукман Фајли.

Фајли изјави дека има можност Ирак да прифати помош од Иран. Багдад прифати воено-воздухопловна помош од Русија.

САД досега не изразиле подготвеност да изведат воздушни напади во Ирак, но и не ја исклучија оваа варијанта за дејствување, забележаа американските медиуми.

Амбасадорот Фајли, меѓутоа, подвлече дека Ирак има очајна потреба од американска помош за да се избори со настапувањето на исламистичката група „Исламска држава во Ирак и Левантот“, која во текот на викендот прогласи „Исламска држава“ и калифат во областите од Ирак и Сирија што таа ги контролира.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести