вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Ирак почна воена офанзива за преземање на Анбар од џихадистите

Ирак почна воена офанзива за преземање на Анбар од џихадистите

Ирак почна воена офанзива за преземање на Анбар од џихадистите

Поврзани вести

Ирак почна воена офанзива за ослободување на провинцијата Анбар од групацијата Исламска држава.

Тоа се случува два месеци откако екстремистите го зазедоа главниот град на провинцијата, Рамади.

– Во пет часот изутрината почна воена операција за ослободување на Анбар, се наведува во соопштението на армијата.

Во воената операција учествуваат ирачките копнени сили, шиитските милиции „Хашид шааби“, специјалните единици, полицијата и локалните сунитски племенски борци.

Првата цел ќе биде заземање на градот Фалуџа, на околу 50 километри западно од Багдад.

irak-voena-ofnziva

Најчитани вести