понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ирак: Украден радиоактивен материјал

Бунтовници украле 40 килограми ураниумски соединенија од три лабаротирии во Мосул. Ирачките власти за настанот го информирале и Генералниот секрета на ОН Бан Ки-мун.

go-radioactive

Последни вести

Бунтовници украле 40 килограми ураниумски соединенија од три лабаротирии во Мосул. Ирачките власти за настанот го информирале и Генералниот секрета на ОН Бан Ки-мун.

Во писмо на ирачкиот претставник во ОН Мохамед Али ал Хеким се наведува дека опасните материјали може да бидат искорисетни за изработка на оружје за масово уништување и изнесени надвор од земјата.

„Република Ирак ја информира меѓународната заедница за оваа опасна несреќа и моли за помош и поддршка за спречување на употреба на нуклеарните материјали од терористи во Ирак и странство“, се наведува во писмото до Бан Ки-мун.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести