понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Ирак: Загинаа 50 бунтовници

АФП пренесе дека во покраината на западот на Ирак веќе неколку недели траат немирите меѓу војската и милитантите.

Mideast Iraq

Поврзани вести

Во воздушни напади од страна на владината војска синоќа во покраината Ал Анбар во Ирак беа убиени 50 бунтовници.

Според информациите од ирачкото министерство за одбрана во нападот загинале и неколку борци и од арапските земји, а уништено е големо количество муниција.

АФП пренесе дека во покраината на западот на Ирак веќе неколку недели траат немирите меѓу  војската и милитантите.

Вчерашниот напад  е дел од најновата операција на режимските сили против сунитските бунтовници кои превземаа власт на неколку делови во Ал Анбар.

Дипломатите, меѓу кои и генералниот секретар на ОН на Бан Ки Мун ги повикаа ирачките власти на работат на национално помирување.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести