четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Иран: 1.500 млади лица се под истрага со цел да не влезат во ИД

id

Последни вести

Иранскиот министер за разузнавачки работи изјави денеска дека припадниците на безбедносните сили спровеле истрага врз 1.500 млади Ирачани под сомнение дека можат да бидат регрутирани во редовите на Исламската држава.

Министерот, Махмуд Али, објасни дека неговите служби повикуваат на испитување, приведуваат или само разговараат со млади лица со цел да ги спречат во евентуалното приклучување во редовите на ИД.

Али истакна дека неговата служба внимателно го следи секој кој покажува склоност кон пристапување во екстремистички групи кои војуваат во Ирак и Сирија.

Иранските власти тврдат дека во јуни разбиле една од „најголемите терористички завери на сунитските екстремисти досега“ чија цел било „напад на Техеран и други градови“.

Најчитани вести