среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Иран чека помош од БиХ

IRAN POMOS BIH

Последни вести

Последниот натпревар од групната фаза нема никакво значење за репрезентативците на БиХ, но има големо за тие на Иран.

Избраниците на Сафет Сушиќ не го исполнија даденото ветување дека ќе изборат палсман во следната рунда, но тие на Карлос Квеирош и понатаму имаат но само теоретски шанси за пласман во 1/8 финалната рунда.

За да се реализира најпосакуваното сценарио, Иран ќе треба да слави со најмалку два гола разлика во дуелот проптив БиХ, а врториот натпревар од групата “Ф”, дуелот помеѓу репрезентациите на Аргентина и Нигерија да заврши со триумф на “гаучосите”.

„Никој не може толку лесно да го заборави дуелот против Аргентина. Бевме многу блиску до голема сензација, на само неколку минути, секунди. Со тој бод, сега ќе бевме во далеку подобра ситуација. Треба да мислиме на дуелот против БиХ но и да го следиме дуелот помеѓу Нигерија и Аргентина. Без разлика како ќе завршат овие два натпревара, моите фудбалери дома ќе се вратат со подигната глава”, изјави пред натпреварот селекторот на Иран, Карлос Квеирош.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести