четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Иран ги обвини САД дека им помагаат на џихадистите

Сé уште нема сериозно разбирање на заканата и тие (САД) до моментов не презеле сериозни мерки, рече министерот за надворешни работи на Иран Мохамед Зариф.

SECURITY CONFERENCE

Последни вести

Иран ги обвини САД дека не ја сфаќаат сериозно заканата од „Исламска држава” во Ирак и Сирија и дека пред Вашингтон им помагал на џихадистите, пренесува “Франс прес”.

„Сé уште нема сериозно разбирање на заканата и тие (САД) до моментов не презеле сериозни мерки”, рече министерот за надворешни работи на Иран Мохамед Зариф.

„Тие им помагаа на” Исламска држава “во Сирија на различни начини”, истакна дипломатот, имајќи ја предвид помошта на Вашингтон кон сириските бунтовници.

Денес САД ги проширија воздушните напади на позициите на „Исламска држава” во Ирак.

Иако Техеран и Вашингтон одбиваат да соработуваат во Ирак, портпарол на Стејт департментот во петокот објави дека САД можно е да се здружат со Иран.

Иако го критикуваше Вашингтон, иранскиот министер за надворешни работи истакна дека Техеран верува дека е потребно меѓународна соработка за справување со џихадисти.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести