сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Иран ги запре преговорите за нуклеарното оружје

Одлуката за прекин на преговорите иранската страна ја донела само неколку часа откако официјален Вашингтон на црната листа стави неколку странски компании и поединци поради кршење на санкциите против Иран.

iran nuklearni pregovori

Поврзани вести

Тимот на ирански преговарачи соопштиле дека го прекинуваат процесот на преговори со светските сили во Виена за да се вратат во Техеран на консултации.

Овој потег следи откако официјален Вашингтон на „црната листа“ стави десетина компании и поединци поради кршење на санкциите на САД против Иран, објави иранската државна агенција ИРНА.
Претставници на владата во Техеран во Виена разговарале за примена на клучниот договор, договорен минатиот месец со шесте светски сили, кои ја сочинуваат групата Р5+1: Велика Британија, Кина, Франција, Русија, и САД плус Германија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести