недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Иран ќе го менува главниот град?

Иран, поради загадувањето и високата стапка на криминал, ќе го менува главниот град- Техеран.

teheran

Поврзани вести

Иранскиот парламент ќе го разгледува предлогот вториот град да се прогласи за главен и седиштето на владата да се пресели од пренаселениот и загаден Техеран, пренесуваат тамошните медиуми.

Агенцијата додава дека, доколку пратениците го прифатат предлогот, ќе биде формиран специјален совет кој во следните две години ќе ги разгледува алтернативните локации за главен град.

Во самиот предлог нема назнака кои градови евентуално би биле во игра. На пошироката територија на Техеран живеат 12 милиони лица, а градот се соочува со многу проблеми, како што се тешкото загадување, сообраќајниот метеж и високата стапка на криминал.

Во последната деценија во Техеран двојно се зголеми бројот на жители бидејќи многу Иранци од внатрешноста се селат во главниот град во потрага по работа и подобар живот.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести