среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 41

Иран ќе склучи договор само ако се укинат сакциите

iran-sfSpan

Последни вести

Иран ќе склучи конечен договор за нуклераното прашање со шестте големи сили само при укинување на санкциите, изјави иранскиот претседател Хасан Рохани.

– Нема да потпишуваме никаков договор, освен ако уште истиот ден не бидат укинати сите санкции… Сакаме теков договор, од кој сите страни во преговорите ќе имаат корист, посочи Рохани.

Иран и шесторката минатата недела во Лозана постигнаа рамковен договор за нуклеарната програма на Техеран.

Најчитани вести