вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Иран: Петмина камшикувани бидејќи јаделе за време на постите

xhdisejnto

Поврзани вести

Пет лица биле камшикувани во Иран бидејќи јаделе во јавност за време на рамазанскиот пост.

– Камшикувањето се случи во градот Керманшах, западен Ирак. Луѓето се казнети бидејќи ја игнорирале полицијата и „намерно јаделе“ за време на постот, изјавил државниот обвинител Али Мозафари.

Иранските власти секоја година ги предупредуваат граѓаните да ги почитуваат рамазанските пости и да не јадат и да пијат во јавност од зора до заоѓање на сонцето. Но, тие правила некогаш се прекршуваат посебно кога е топло времето и пијат вода на улица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести