Свет

Иранскиот духовен лидер го обвини Израел за геноцид

Иранскиот духовен лидер го обвини Израел за геноцид

Иранскиот духовен лидер, ајатолах Али Хамнеи го обвини денеска Израел дека извршил геноцид во Појасот Газа и ги повика исламските земји да ги вооружат Палестинците, кои се борат против „ционистичкиот режим“.

Тој истакна дека Израел се однесува како „бесно куче и див волк“ и дека неговото однесување предизвикува хуманитарна катастрофа, па затоа мора да му се пружи отпор.

– Луѓето во Газа се опкружени на ограничен простор со затворени граници, вода и струја повеќе немаат отколку што имаат, а се соочуваат со вооружен непријател – рече Хамнеи тринеделната офанзива во Појасот Газа, во која загинаа повеќе од 1.100 Палестинци и 53 Израелци.

Иранскиот духовен лидер ја отфрли можноста за разговори за примирје во Газа, додавајќи дека тоа е тактика на САД и европските земји да го спасат Израел. Тој нагласи дека Хамас треба дополнително да се вооружи, а не да го предава оружјето, бидејќи „нема да може да се брани“.

Низ Иран вчера беа одржани протести за поддршка на Палестинците. Властите во Техеран не го признаваат постоењето на Израел.