Свет

Исчезнато 91 лице во кинески индустриски парк

Исчезнато 91 лице во кинески индустриски парк

Најмалку 91 лице се смета за исчезнато откако во индустрискиот парк во Шенжен, Кина, огромно свлечиште од кал и градежен отпад затрупа 33 згради, а дојде и до експлозија во блискиот гасовод.

Кинескиот премиер, Ли Кечијанг, наложи официјална истрага за најновата индустриска несреќа во Кина, која уследи само четири месеци по големата експлозија на хемиски материјал во пристаништето Тјенѓин, каде загинаа над 160 лица.

svleciste

Очевидци опишале како огромна маса црвена земја и кал го прекри индустрискиот парк во Шенжен во „големи бранови“ и целосно затрупала или урнала голем број згради и фабрики.

Лизгањето на земјиштето е предизвикано од непрописно држење отпаден материјал од градилиштето, се наведува во официјалното гласило на кинеското Министерство за земјиште и ресурси.

Отпадниот материјал наводно е натрупан на местото на стариот каменолом во висина од дури 100 метри, а силниот дожд вчера во претворил во кал.