недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Исчезна транспортен авион на небото над Луганск

ukraina_avion

Последни вести

Украинската воена авијација изгубила контакт со транспортниот авион Am-26, кој го надлетувал регионот на Луганск, соопштуваат од украинксата авијација. Оттаму додаваат дека не се исклучува можноста авионот да е соборен.

„Исчезнат е контакт со авионот. Во тек е операција за пребарување и спасување. Во авионот можат да се превезуваат дваесетина лица“, изјави Андриј Лисенко, портпаролот на Нацоналната безбедност и одбрана.

Во регионите Луганск и Доњецк сеуште траат конфликтите меѓу украинската војска и проруските бунтовници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести