четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Исчезнатиот руски фоторепортер е пронајден мртов во Украина

509838_andrej-stenjin01apfoto-ap_f

Поврзани вести

Рускиот фоторепортер Андреј Стењин кој од почетокот на август се води како исчезнат, пронајден е мртов во Украина, соопшти денеска руската агенција РИА Новости за која фоторепортерот работеше.

„Нашиот колега, фотографот Андреј Стењин е мртов. Се испостави дека тој не е заробен, туку загинал пред еден месец,“ изјави директорот на РИА Новости, Дмитриј Кисељев.

Истрагата покажала дека Стењин загинал додека бил на новинарска задача во предградието Снежноје, во регионот на Доњецк кога неговиот автомобил се нашол во заседа на украинската војска, се наведува во соопштението на Рускиот истражен комитет.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести