среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Исчезнатите во судирот на Косово, прогласени за мртви

Една од главните причини за барањата на членовите на семејствата е решавање на проблемите со наследството, пензијата и брачниот статус, наведе судот.

kosovo konflikt

Поврзани вести

Судот во Призрен прогласи за мртви повеќе од 350 лица, исчезнати во текот на судирите на Косово, најголем дел од селото Мала Круша, врз основа на барањето на членовите на семејството, пишува денеска косовскиот медиум Зери.

Една од главните причини за барањата на членовите на семејствата е решавање на проблемите со наследството, пензијата и брачниот статус, наведе судот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести