среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ишбилир: Во Македонија има најдобра клима за започнување на бизнис

ohi-grup

Последни вести

Извршниот директор на Турската компанија ОХИ Груп, Јуксел Ишбилир присуствуваше на бизнис форум во Коџаели, Република Турција, каде македонска делегација предводена од премиерот Никола Груевски ги презентираа поволностите кои нашата земја ги нуди на странските инвеститори за отворање бизнис и нови работни места во Македонија.

ОХИ Груп минатата недела потврди дека ќе отвори фабрика за гуми во Битола која ќе вработи 400 работници. Ишбилир истакна дека во Република Македонија постојат најдобри услови и околности да се започне со инвестиција.

-Затоа ние одлучивме да инвестираме и основавме компанија во Битола и планираме да започнеме со производство на лепенки за гума и други производи од гума најкасно во октомври, изјави Ишбилир.

Тој испрати и порака до останатите странски инвеститори.

-Мојата порака до останатите странски инвеститори е многу едноставна и јасна, најпрво треба веднаш да ја посетат Македонија и да го стекнат првиот впечаток и ако тие веруваат дека има можности за бизнис и поволни услови за извоз треба да дејствуваат многу брзо”, изјави Ишбилир.

Извршниот директор на ОХИ Груп посочи дека покрај првичните имаат и пошироки понатамошни планови за инвестирање во Македонија и проширување на бизнисот, но прво се фокусирани на првичната инвестиција која треба да се реализира.

Бизнис форумот беше организиран во соработка со Индустриската зона во Коџаели, и на него присуствуваа менаџери од повеќе компании, претежно од областа на автомобилската индустрија, хемиската индустрија, како и претставници од металската и текстилна индустрија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести