недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

ИСИЛ наредил обрежување на сите жени

Џихадистите кои во текот на јуни завладеаја со значајни делови на ирачката територија, издале наредба сите жени на взраст од 11 до 46 години да бидат обрежани, соопштила денес претставничката на ОН во Ирак.

mkd-136614

Последни вести

Џихадистите кои во текот на јуни завладеаја со значајни делови на ирачката територија, издале наредба сите жени на взраст од 11 до 46 години да бидат обрежани, соопштила денес претставничката на ОН во Ирак.

„Тоа е фатва (указ од верска содржина) на Исламската држава на Ирак и Сирија. Утринава дознавме за тоа“, изјавила Жаклина Бедкок, втора по значење претставничка на ОН во Ирак, пренесе АФП.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести