Свет

ИСИЛ собори сириски авион

ИСИЛ собори сириски авион

Џихадистите на Исламската држава во Ирак и Сирија (ИСИЛ) денеска соборија сириски авион додека изведувал воздушни напади на територијата каде е прогласен калифат, јавува Ројтерс.

Ова е прв пар борците на ИСИЛ да соборат воен авион откако прогласија калифат во делови на Сирија и Ирак во јуни оваа година. Авионот е соборен во градот Раки на 400 километри североисточно од Дамаск.

Сириските власти соопштуваат дека во Раки имало пет водушни удари.

isis-protivavionski-mitraljez-foto-reuters-1410871872-569153

Истражувачите на ОН за воени злосторства денеска ги предупредија светските сили кои подготвуваат воена акција против џихадистите дека „законот војна“ важи и за нив и дека мораат да направат се што е возможно да ги заштитат цивилите.

jazidi-zakopani-foto-printscreen-rt-1407672473-548805

Претседателот на САД, Барак Обама, минатата недела одобри воздушни напади над Исламската држава во Сирија, а околу 40 земји, вклучувајќи и 10 арапски држави, го прифатија формирањето на коалиција со цел заедно да се борат против ИСИЛ.