петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 1

ИД користи цивили како жив штит

Советот на Обединетите нации за човекови права соопшти дека Исламска држава принудила најмалку 550 семејства да се преселат од села во околината на Мосул во градот, за да ги спречи да избегаат.

ИД

Поврзани вести

Портпаролката на ОН изјави дека постојат информации дека цивили од населени места во околината на градот се држени во близина на позиции на ИД, при што изледа дека тие се користат како жив штит.

Советот на денешната вонредна седница во Женева посочи исто така дека ги истражува податоците за убиствата извршени од ИД врз 40 цивили во село покрај Мосул.

Најчитани вести