среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

ИСИС прогласи калифат- креира нова држава!

Сунитската милитантна група го прогласила својот лидер Абу Бакра ал Багдадија за калиф, односно „поглавица“ на државата која, како што рекле, се протега од Алепа во Сирија до Дијал во Ирак.

75442697_022619337

Последни вести

Терористичката организација Исламска држава на Ирак и Левант (ИСИС или ИСИЛ) објавила дека креирале нова исламска држава во подрачјата кои ги држат под контрола и побарале оданост од сите муслимани ширум светот.

Сунитската милитантна група го прогласила својот лидер Абу Бакра ал Багдадија за калиф, односно „поглавица“ на државата која, како што рекле, се протега од Алепа во Сирија до Дијал во Ирак.

Портпаролот на ИСИС Абу Мухммад ал Аднани во аудио снимката на првиот ден на Рамазан рекол дека нивниот лидер имамот и калиф за муслиманите ширум светот.

„Неговото владеење се проширило на широки подрачја на Ирак и Левант. Земјата под неговото водство се простира од Алеп до Дијал“, рекол тој. Додал дека легалитетот на сите емирати, групи и организации се поништува во оној момент кога новиот калиф доаѓа на нивната територија. Борците на ИСИС го превземале ирачкиот град Мосул минатиот месец во молњевита акција и напредувале кон Багдад.

Тој упатил повик до муслиманите: „Слушајте го калифот, слушајте го. Подржете ја вашата држава која расте секој ден.“

Во Сирија завземаа територија на северот и истокот покрај границата со Ирак.

ИСИС ова го објави во време кога ирачката влада се бори да ги врати своите територии кои се превземни од оваа група.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести