петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 43

Исламист кој планирал напади уапсен во Франција

apsenje

Последни вести

Радикален исламист кој планирал да изврши напади врз припадници на воената морнарица во пристаништето Тулон е уапсен во Франција.

– Бидејќи една година бил под надзор поради радикални ставови и поддршка на џихадистичката доктрина, ова лице планирало да стапи во акција, наведе францускиот министер за внатрешни работи, Бернар Казнев.

Тој додаде дека станува збор за маж од 25 години, уапсен на 29 октомври, кој и порано бил затворан и обвинуван за терористички активности.

Според некои извори, уапсениот навестил дека планирал да патува во Сирија и да се приклучи кон џихад, но оти сепак одлучил да изврши напад во Франција, бидејќи пасошот му бил одземен.

Најчитани вести