недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Исламисти егзекутираа 56 сириски војници

Невладината Сириска опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон, соопшти денеска дека масовната егзекуција е извршена пред неколку дена во базата Абу ал-Духур, повикуваќи се на локални активисти.

Исламисти егзекутираа 56 сириски војници

Исламисти егзекутираа 56 сириски војници

Последни вести

Исламисти извршија масовна егзекуција на 56 припадници на сириските вооружени сили во воздушна база, претходно заземена, во северозападниот дел на Сирија.

Невладината Сириска опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон, соопшти денеска дека масовната егзекуција е извршена пред неколку дена во базата Абу ал-Духур, повикуваќи се на локални активисти.

Оваа база во провинцијата Идлиб е заземена на 9 септември од неколку сојузнички групи, меѓу кои Нусра фронтот поврзан со Ал Каеда.

Потврдуваме дека егезекуцијата е извршена, а податоци како и фотографии за тоа добивме од сведоци, изјави директорот на Опсерваторијата Рами Абдулрахман.

Најчитани вести