недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

ВИДЕО: Исламисти го забранија Интернетот

Сите комуникациски компании, кои доставуваат Интернет преку телефонска линија или, пак, преку оптички кабел во Сомалија, имаат рок од 15 дена за да ја стопираат услугата

Militants of al Shabaab train with weapons on a street in the outskirts of Mogadishu

Поврзани вести

Сомалиските бунтовници припадници на групата „Аш Шабаб“ го забраниле Интернетот во регионите од земјата кои се под нивна контрола, јави „Франс Прес“, пренесува Нетпрес.

„Сите комуникациски компании, кои доставуваат Интернет преку телефонска линија или, пак, преку оптички кабел во Сомалија, имаат рок од 15 дена за да ја стопираат услугата, сметано од датумот на објавување на соопштението“, било наведено во информацијата до јавноста која ја испратиле исламистите, а ја објавиле повеќе интернет страници кои се под контрола на „Аш Шабаб“.

„Секоја компанија или физичко лице, ќе бидат сметани како припадници на злото и ќе бидат третирани соодветно со правилата на исламскиот закон, шеријатот, ако ја прекршат наредбата“, се заканиле исламистите.

„Аш Шабаб“ контролираат големи селски реони во африканската држава Сомалија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести