понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Исламисти „вежбале Џихад“ во Стразбур

islamisti-djihad-terorizam

Последни вести

Седум лица биле упасени вчера во Стразбур, откако било пријавено дека „вежбаат на улица со лажно оружје“, јави дописникот на МИА од Париз.

Групата вежбала боречки вештини, но и со лажни автоматски пушки. Кога полицијата пристигнала, тие ги пречекале со извици „неверници“, тврдејќи дека сакаат да вежбаат за да „ги одмаздат нивните браќа муслимани загинати под куршуми“ и дека полицајците „ќе горат во пеколот“.

Во отсуство на кривично дело или прекршок, ниту едно од упасените лица не беше притворено.

Според француските медиуми, станува збор за „провокација“ ,француските тајни служби сепак започнале истрага.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести