четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Исламистите од Кавказ се заканија со нови напади за време на Олимпијадата

Нови повици за напад за време на Олимпијадата во Сочи

terosticki napad kavkaz

Поврзани вести

Исламистите од рускиот Кавказ испратиле видео снимка преку која што се закануваат дека планираат напади во Сочи за време на Олимписките игри кои што започнуваат на седми февруари.

„Што се однесува до Олимписките игри, подготвивме подарок за тебе и за туристите за да ја осветиме крвта на муслиманите која што се пролева низ целиот свет“, се наведува во видео пораката.

Ова 49-минутно видео, насловено како „апелот на Сулејман и Абдурахман пред операцијата во Волгоград“, е претставено како поздравна порака на двајца самоубијци.

Екстремистире повикуваат на џихад не само на Кавказ туку и во големите руски градови и тврдат дека голем број млади луѓе се подготвени да учествуваат во самоубиствените напади, како што беа оние во Волгоград.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести