недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Исламистите прават сопствена валута – динар

isis

Последни вести

Лидерите на Исламска држава одлучија да воведат сопствена валута, а монетите ќе бидат од злато и од сребро, како што било во времето на раниот ислам, објави денеска британскиот весник „Дејли мејл“.

Весникот наведува дека за неколку недели ќе биде пуштена во оптек новата валута на териториите кои се под контрола на ИД.

Како образец се користени монетите од 30-тите година на седмиот век, времето на халиф Оман. Златната монета ќе биде со тежима од 4,3 грама и ќе се нарекува исламски динар, а сребрената од три грама – исламски дирхам.

Создавањето на исламска валута се финансира од приходите од продажбата на нафта, како и од рекет, од ограбување на банки и од киднапирање. Експертите тврдат дека ИД заработува околу два милиони долари дневно од продажба на нафта. Тие барел нафта продаваат од 25 до 50 долари за барел, а просечно дневно продаваат по 30.000 барели.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести