вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 39

Исламистите се заканија: „По Сирија следува Турција“

0,,17170286_303,00

Поврзани вести

Исламистичката група Исламска држава во Ирак и Левант се закани – откако ќе биде заземена Сирија че дојде ред и на Турција.

Предупредувањето биле упатено од Халис Бајунџук, лидер на огранокот на  ИДИЛ во Турција, кој во јануари беше приведен во полициска акција.

– По заземањето на Сирија следува Турција. Ако така сака Алах, ќе го заземеме и Истанбул, изјави Бајунџук.

За ИДИЛ Турција, како Сирија и Ирак, е „зона на џихад“, а лидерот на ИДИЛ во Турција подготвуваат големи напади во државата, најмногу во Истанбул откако ќе заврши граѓанската војна во Сирија, објави „Хаберлер“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести