сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Исламска држава планира напади во Велика Британија?

Islamska_drzava

Поврзани вести

Терористи од Исламска држава планираат напади со голем број жртви во Велика Британија, предупреди шефот на МИ5, Ендрју Паркер, пренесува МИА.

Тој истакна дека заканите од џихадисти, кои се родени или поголемиот дел од животот го минале во Велика Британија и кои сакаат да се борат на страната на ИД се на највисоко ниво во изминатите 32 години, колку што тој работи во оваа служба.

Паркер првпат призна дека МИ5 извршувала хакерски напади врз терористички мрежи, со цел да ги прекине нивните комуникации.

Во говорот посветен за безбедноста и одбрана Паркер изјави дека МИ5 спречила изминатите 12 месец шест терористички заговори во Обединетото Кралство и уште седум во странство.

Тој нагласи дека четири петини од персоналот на МИ5, што изнесува четири илјади службеници, работат на спречување на терористички напади, при што се поголем дел од нив се поврзани со Сирија и ИД.

Паркер додаде дека иако поголемиот дел од заканите кон Велика Британија доаѓаат од ИД, сепак не треба да се занемарат ниту заканите од Ал Каеда и нејзините ограноци.

Најчитани вести