четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Исламска држава се приближува до сирискиот град Алепо

islamska drzava

Поврзани вести

Сирискиот центар за моноторинг на човековите права соопшти дека радикалната групација Исламска држава денеска успеала да се приближи до Алепо, откако ги протерала бунтовничките групи од неколку позиции северно од вториот по големина град во Сирија.

Исламска држава никогаш не била толку близу до Алепо. Ова е најголемото приближување до некогашната економска престолнина на Сирија, изјави директорот на Центарот, Рами Абдел Рахман.

Борците на Исламска држава влегле синоќа во жестоки судири со бунтовничките групации за контрола на три населени места и воената база, која е под контрола од бунтовниците од 2012 година.

Најчитани вести