сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Исламска држава тврди дека има 71 борци во САД

isis3

Последни вести

Исламска држава објави дека на територијата на САД има 71 припадници кои се подготвени за борба.

Паравоената исламистичка формација истакнува дека свои припадници има во Вирџинија, во Мериленд, во Илиноис, во Калифорнија и во Мичиген, пренесува МИА.

– Имаме 71 обучени борци во 15 разлчни држави во САД. Тие се подготвени на наш збор да ја нападнат секоја цел која ќе одбериме, се наведува во соопштението на ИД.

Џихадистичката група тврди дека 23 борци се обучени да извршат напади слични како нападот во Тексас, на изложбата на карикатури на пророкот Мухамед.

Најчитани вести