среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Исламската држава може да стане закана за САД

Martin Dempsey

Поврзани вести

Терористичката Исламска држава, покрај тоа што претставува закана за Ирак и земјите од регионот, таа може да стане и опасност за САД., вели шефот на Генералштабот на американската армија, генерал Мартин Демпси.

– Таа група е радикална во идеологијата. Користи безмилосни тактики и е затворена за сите освен за оние кои прифаќаат нивни поглед на светот. Исламска држава е директна закана за регионот, за нашите партнери, а исто така и за САД во долгорочна перспектива, изјави Демпси.

Тој додаде дека по наредба на претседателот Барак Обама, Здружениот штаб разработил стратегија со наччини за водење борба со терористите од Исламска држава.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести