петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Исламската држава заплени три сириски авиони

ibf

Последни вести

Џихадистичката групација „Исламска држава“ успеа да заплени три воени авиони од сириската армија, соопшти Сирискиот центар за набљудување на човековите права.

Поранешни офицери од ирачката армија ги обучуваат на воениот аеродром во северната сириска провинција Алепо џихадистите да летаат со авиони за кои се претпоставува дека се Миг-21 и Миг-23, нагласи Центарот.

Локални извори изјави дека најмалку еден таков авион е забележан како лета на мала височина во регионот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести